Pacer Round 4 Conductor Cable - 100 - 16/4 AWG - Black, Green, Red White [WR16/4-100]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
WR16 4-100-PAC
MPN:
WR16/4-100
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Round 4 Conductor Cable - 100' - 16/4 AWG - Black, Green, Red & White
Round boat cable is the ideal choice for installation in tight spaces like boat hulls. All Pacer round boat cable is manufactured in Sarasota FL, USA. Pacer's manufactured 16 AWG round boat cable is UL approved. The tinned copper conductors provide resistance to corrosion. This boat cable is the ideal multiconductor boat cable and is easy to install for many reasons. One reason it works so well is the fact that it can bend in any direction. With other, flatter cables, your range of motion is limited. It is also made from Type III finely stranded tinned copper conductors and it has flexible high-quality PVC insulation and a jacket. These things work together to make this the best boat cable available and the easiest to install in small workspaces. It also withstands the frequent vibration and flex commonly found in marine environments.
Features:
  • 16 AWG round boat cable
  • 100 ft. of cable
  • No. of Conductors: 4
  • Type III, stranded, tinned copper conductors
  • Highly flexible
  • Easy to install and organize
  • Easily sealed through bulkheads
Specifications:
  • Conductor Colors: 4 conductors @ black, green, red, and white
  • Conductor Stranding: 26/.0100
  • Jacket Color: Grey
  • Jacket Thickness (inch): 3, 4, 6, conductor @ 0.045”
  • Nom. O.D.(inch): 4 conductor @ 0.420”
Characteristics:
  • Conductor: Annealed Fine Stranded Tinned Copper
  • ASTM B172 Class K
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V