Pacer Round 3 Conductor Cable - 100 - 12/3 AWG - Black, Green White [WR12/3-100]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
WR12 3-100-PAC
MPN:
WR12/3-100
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Round 3 Conductor Cable - 100' - 12/3 AWG - Black, Green & White
Round boat cable is the perfect choice for installation in tight spaces like boat hulls or other similarly confined areas. One reason is the fact that it can bend in any direction. With other cables, your range of motion is limited. Pacer's manufactured 12 AWG round boat cable is UL approved. All Pacer round boat cable is manufactured in Sarasota FL, USA. Its tinned copper conductors are resistant to corrosion. This round boat cable is the perfect choice for multiconductor boat cable and is easy to install for multiple reasons. First, it's built from Type III Class K finely-stranded tinned copper conductors. It also has high-quality flexible PVC insulation and a jacket. Finally, the round shape of this multi-conductor boat cable makes it flexible in any direction. These things work together to make this cable the easiest to install in confined spaces. It also handles the frequent flex and vibration associated with marine environments.
Features:
  • 12 AWG round boat cable
  • 100 ft. of cable
  • No. of Conductors: 3
  • Pacer's boat cable is the perfect choice for many marine jobs
  • It's ideal for running through sailing spars, poling platforms, and t-tops
  • Also, it is the perfect choice for small hulls or other tight areas
  • Type III, stranded, tinned copper conductors
  • Highly flexible
  • Easy to install and organize
  • Easily sealed through bulkheads
Specifications:
  • Conductor Colors: Black, green and white
  • Conductor Stranding: 65/.0100
  • Jacket Color: Grey
  • Jacket Thickness (inch): 3 conductors @ 0.045"
  • Nom. Cable O.D. (inch): 3 conductors @ 0.470"
Characteristics:
  • Conductor: Annealed Fine Stranded Tinned Copper
  • ASTM B172 Class K
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V