Pacer Duplex 2 Conductor Cable - 100 - 16/2 AWG - Red, Black [WR16/2DC-100]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
WR16 2DC-100-PAC
MPN:
WR16/2DC-100
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Duplex 2 Conductor Cable - 100' - 16/2 AWG - Round Cable - Red, Black
Features:
  • 16 AWG duplex boat cable
  • 100 ft. of cable
  • No. of Conductors: 2
  • Stranded, tinned copper conductors
  • Annealed Finely Stranded Tinned Copper ASTM B172 Class K
  • Built for durability, fl­exibility, and longevity in the harshest marine environments
  • So ­flexible that you can tie it into a knot without compromising any of its qualities
  • Proprietary insulation ensures the highest level of protection available
Specifications:
  • No. of Conductors: 2
  • Conductor Colors: Black & Red
  • Conductor Stranding: 26/.0100
  • Jacket Color: White
  • Jacket Thickness (inch): 2 conductors @ 0.035"
  • Nom. Cable O.D.(inch): 2 conductors @ 0.200" x 0.330"
Characteristics:
  • Conductor: Annealed Fine Stranded Tinned Copper
  • Insulation: -20 °C to 105 °C Flexible, Color Coded PVC
  • Temperature Rating: 105 °C Dry, 75 °C Wet, 60 °C Oil
  • Voltage Rating: 600 V