Pacer DT Deutsch Plug Repair Kit - 14-18 AWG (12 Position) [TDT06F-12RS]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
TDT06F-12RS-PAC
MPN:
TDT06F-12RS
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
DT Deutsch Plug Repair Kit - 14-18 AWG (12 Position)
Pacer's DT repair kits use the larger size 16 contacts (Deutsch Pin P/N 0460-215-16141, Socket P/N 0462-209-16141) for applications using 14 AWG wires. However, DT series connectors are designed for 20-14 wire gauge applications. The DT series offers electrical designers the ability to use multiple sizes of 16 contacts (20-14 AWG) each with a 13-amp continuous capacity, within a single shell. Pacer also sells these other components for use in a wider range of applications.
Features:
  • Packs include all parts needed to assemble a connector
  • One to two extra terminals
  • Cavity plugs to seal open circuits
Applications:
  • Wire-to-wire applications
  • Enclosed connectors offer field-proven reliability and rugged quality
Compliances:
  • Ingress Protection (IP) Level: IP68 and IP6K9K
  • EU RoHS/ELV
  • Standard UL-94 Recognized
Characteristics:
  • Wedge locks ensure contact alignment and retention
  • Redundant Silicone Seals
  • Hand-insertable and removable contacts
Technical Specifications:
  • Number of Cavities: 12
  • Housing: Rectangular receptacle, plastic reinforced with glass fiber
  • Contact Size: 16 (13 amp)
  • Wire Size: 14 AWG
  • Holds Pin/Socket: Sockets
  • Operating Temperature: -55°C to 125°C
Contents:
  • (1) 12 pos. plug
  • (1) 12 pos. wedge lock