Pacer Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL4-16MM-10]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
TFRL4-16MM-10-PAC
MPN:
TFRL4-16MM-10
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 4
  • Insulation Color: Brown
  • Ferrule Length: 16mm (0.63 in.)
  • Stripping Length: 18mm (0.75 in.)