Pacer Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack [TFRL10-12MM-25]
(No reviews yet) Write a Review
Pacer:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
TFRL10-12MM-25-PAC
MPN:
TFRL10-12MM-25
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Black 10 AWG Wire Ferrule - 10mm Length - 25 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 25
  • Wire Size (AWG): 10
  • Insulation Color: Black
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)