Balmar Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley w/Isolated Ground [621-120-DV]
(No reviews yet) Write a Review
Balmar:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
621-120-DV-BAL
MPN:
621-120-DV
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley with Isolated Ground
Alternator, 621 Series, 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground 1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines 2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces: 621-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A