Balmar 621 Series 120A Kit w/MC-614 Regulator, T-Sensor, K6 Pulley, Single Foot Mounting Hardware [621-VUP-MC-120-K6]
(No reviews yet) Write a Review
Balmar:
Authorized Reseller
Product Condition:
New
Warranty:
Full Manufacturer Warranty
SKU:
621-VUP-MC-120-K6-BAL
MPN:
621-VUP-MC-120-K6
UPC:
Delivery:
Estimated delivery if you place order before 3pm EST
Usually ships the same business day.
Returns:
30 day returns.   |   See Details
Frequently bought together:
621 Series 120A Kit with MC-618 Regulator, T-Sensor, K6 Pulley, Single Foot & Mounting Hardware
Kit Includes:
  • 621-120-K6 Alternator
  • MC-618 Regulator
  • Temperature Sensors
  • Mounting Hardware
621-120-K6 Alternator: 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Specifications:
  • Voltage: 12v
  • Amperage: 120A